Ümit_SÖNMEZÜmit_SÖNMEZ
10-09-2014
Canan Karatay ile yağlı kilolu geceler

Didim Altınkum Yazarlar Festivali bu yaz da renkli geçti. Normalde 15 gündür yazarlar festivali fakat önceki ve sonraki etkinliklerle beraber gün sayısı yirmiye kadar çıkar. Kendimi şanslı hissetmemin sebeplerinden biri de bu. Bir sürü yazar geliyor buraya. Bazıları imzanın yanı sıra konuşma da yapıyor.
Festival sürerken 15-16 gün boyunca edindiğim izlenimleri yazayım diyordum, fakat başka işlerle de uğraştığım için yazmaya fırsat bulamadım. Çok da ahım şahım şeyler değil tabii düşüncelerim fakat yine de bir okuyuculara bir renk aktarımı olsun diye düşünüyordum bunu yapmayı. Aklımda kalanları yazayım, dedim.
Kilo dediğimiz şey gerçekten de başa bela. Evet. Doğru bu. Bu konularla ilgili şöyle bir genel görüngüye baktığımda sanki bir türlü ayarını tutturamadığımız şeyler de varmış gibime geliyor. Yani evet bir kilo yağ kolesterol problemi var. Bunların yanıbaşında duran başka durumlar, problemler de var gibime geliyor.
Bir sistem dahilinde yaklaşamıyoruz sağlık denen şeye. Bakın, ne diyorum, sistem diyorum. Yani sağlık denince sadece kilo-yağ anlamak seviyelerinde geziyoruz, gibime geliyor.
Çok kelime bilmenin sağlıklı bir zihin yapısı ile doğrudan ilgili olduğunu bir yerlerde söylemiştim. Belki de sadece kendime söylemiştim fakat söyledim.
Önceki çalıştığım okulların birinde, bir Mesleki Gelişim dersinde, ahlak/etik ile ilgili bir konu anlatıyordum. Verdiğim örneklerin birinde "tecavüz" kelimesi geçti. Hakka tecavüz. Kelime geçer geçmez bütün sınıf kahkahayı bastı. Anlamadım neden güldüklerini. Ön sıralarda oturan aklı başında bir öğrencime, kahkahalar devam ederken, neden güldüklerini sordum. Hocam dedi, öğrenci, tecavüz kelimesine güldüler, dedi.
Hani sonuçta insanları inceliyoruz, kafa yoruyoruz falan da, hatta gözümüzün ucunda olan insanları da tanıdığımızı sanıyoruz da, bir tokat yiyoruz bazen böyle, bazı şeyleri hesaba katmayınca doğru bildiğimizin eksik olduğunu anlıyoruz. Tecavüz kelimesi yıllar içinde tırpanlanmış tırpanlanmış, ki benim haberim olmamış, en son gele gele gelmiş bir erkeğin bir kadına cinsel saldırısı olarak durmuş anlam durağında.
Çok kelime bilmekle kilo bağlantısını burada kurabilirim dedim sonraki bir zaman. Ne de olsa bir bilgi daha öğrenmiştim. Örneğin 1 saat kitap okumak baya bir kalori yakıyormuş;80 miydi 90 mıydı,emin değilim. Normalde çok kelime ve anlamlarını bilmek, ve dolayısıyla okurken de ek olarak kalori yakmak, haliyle kilo verdiriyordu insana.
Ben bu konuyu buraya getirmeyecektim aslında. Kelime anlamlarının bizleri nerelere götürebeileceği ile ilgili konuşacaktım ve bunu sağlık ile ilgisini. İlk bakışta sağlık olayını kilo'ya indirgemenin yanlışlığından bahsedecektim.
Canan Karatay'ı beklenirken, kitaplarını alanlar da sıraya dizilmişlerdi bir yandan. Oradaki insanların yarısından çoğu Canan Karatay'ın beğenmeyeceği derecede kiloluydu. Ben şahsen kilolu sayılmam. Neden? Çünkü ben kalın kemikliyim. Matematik formülleri bana uymaz. İdeal kilo formüllerinde çıkan değere benim için bir 15-20 kilo koymanız lazım. Hesapladım. 80 kilo olmalıymışım. 20 daha koysak ediyor 100. 105 de benim. O 5 kiloyu da ne olur ne olmaz diye saklıyorum.
Fazlalık diye bilinen kilonuyu metabolizmanın nasıl kullandığı ile de alakalı "sorun" dediğimiz şey. Ben şahsen rahatsız değilim. Metabolizmamında rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Yani bu fazlalık 5 kiloyu "düşman kuvveti" olarak görmek gerekiyorsa bu düşmanı karşılayacak metabolizmik yapı da var bende.
İnsanlara bakıyorum.. bir de hayvanlara bakıyorum. Hayvanlar daha akıllı görünüyor. Kil yiyen papağanları izledim mesela. Gerçi onlar bir takım toksinleri vücutlarından atmak için kil yiyorlardı fakat sonuçta olay bir sağlık olayı. Kilo olayı değil. İnsanlara bakıyorum... sarımsak hiç yemiyorlar mesela...ıyyy diyor köylüsü de şehirlisi de. Soğan yiyen yok mesela. Her öğünden sonra limon suyu içen yok mesela. Şu son 10 yılda televizyonlarda gazetelerde yüz bin tane zayıflama reçetesi gördüm. İyi güzel de, limonu öveni hiç görmedim mesela. Sarımsağı öveni hiç görmedim mesela.
Topyekun bir bakış sergileyemiyoruz yani bu sağlık meselesine. Hayvan belgeselleri izlemek de sağlık için yararlı olabilir pekala.
Kİtabı kapan gelmiş sıraya girmiş. Kısa bir süre güldüm. Canan Karatay'a sağlık önerileri konusunda bir eleştirim yok tabii. Prof bir insan sonuçta. Bizim kendimize ne kadar topyekun bakabildiğimizdir önemli olan, demek istiyorum. Kendimize sağlıklı bir bakışımız küçümsenemeyecek bir şey bence. Sağlık deyince "kilo" kelimesine giden bir beyin bir zihin ne kadar sağlıklıdır?
Canan Karatay'ın sadece bir şeyi hiç hoşuma gitmedi. İmza masasını geçti, konuşma yapılan standa doğru yürüdü ve konuşmasına başladı. Kitaplarım bir milyon satıyor, dedi. Fakat, dedi, Yazarlar Sendikası beni yazar olarak kabul etmiyor, dedi. Onu izleyen topluluktan "huuu yuuu" şeklinde sesler yükseldi. Bu minvalde biraz daha konuştu... Bence gereği yoktu bu sözlerin.
Bu akşam bir yemekte arkadaşlarla otururken, Adanaları Urfaları götürürken, kilolu bir başka insandan laf açıldı. Arkadaşların demesine göre, kilolu bu arkadaş bir gün bir misafirlikte yemek yerken masadaki birkaç kişi korkmuş, böyle yemek mi yenir, diye. Sonra, laf psikolojiye geldi. Kilo almak isteği/yemek isteği psikolojikti de aynı zamanda. Bir eksiklik veya savunma psikolojisi veya saklanma isteği... Kilolu bir insan neden ilk önce bir psikologa veya psikiyatriste gitmeyi düşünmez? Bu da önemli bir soru bence.
Yağlı zihin. Zihinler de önemli. Ya zihinlerimiz de kiloluysa! Kendimizi bu açıdan da incelemeliyiz. Bu açıdan bakınca, gizliden önerdiğim, bu yeni diyete Sönmez Diyeti diyebiliriz. İşler tutarsa, bu diyet bir iki milyon baskıya götürürse kitaplarımı çok da umurumda olmaz yazar olarak kabul edilmek.

Canan_Karatay_ile_yagli_kilolu_geceler   
DİĞER YAZILARI

Didim'de_13_Yabancı_Uyruklu_Şahıs_Yakalandı
Didim'in_Sahte_Solcuları
İçimizdeki_Bilgisayar-_Teknik_Nükte_Teşebbüsleri
Didim;_Haberin_olsun,_dedim
Chip'in_mi_var_derdin_var
Şeyler
Liman_Yolu_Kargaları
Yurttaşlık_Dersleri-_CIA_ajanını_nasıl_ısırdım?
Hüzünlü_Kediler_Zamanı
Ne_diyor_bu_müptezel?
Radulus_nedir,_canım?
Tecavüz_günlükleri_–_Doktor_Anonymous
Tecavüz_Günlükleri-_Modeller
Tecavüz_Günlükleri_–_Didim\'de_toplu-tatlı_temaşalar
Tecavüz_Günlükleri_–_Telaşa_mahal_yok
Kısa_kısa_–_4_buçuk_G_Hava_civa
Kısa_kısa_-_Akıllı_akıl_hastası
Duma_duma_dum!_Ben_bir_yalan_uydurdum._Bodrum.
Kısa_Kısa_–_Ne_yaparsan_yap_çiş_ile_yap
Kısa_kısa_–_Kötü_Çocuk
Korkunç_Gerçekler_–_Neredesin_ASKİ_m?
Korkunç_Gerçekler_–_40_ı_çıkarmak
Korkunç_Gerçekler_–_Şikayetvar
Bir_harfim_var,_kölelik_pahasına
Rosetta\'nın_Zonguldak_çıkarması
Günlük_–_Üç_Şehitler
Günlük_–_Çinliler_bunu_da_yaptı
Günlük_-Reklam_yapsam_yer_misin?
Günlük_–_Bonzai
Günlük_–_Obama\\\'yı_TİT\\\'lemek,_CIA\\\'ya_kitlemek
Günlük_Gerçeküstücülük_bağlamında_İspiyonizm
Günlük_-_Kurban\\\'da_timsaha_girelim
Makul_bir_yazı
Pırıltı_Akasya_Çağlayan_İçin_Yardım_Kampanyası
Günlük_Kung_Fu_yapsam_yer_misin?
Günlük-_Görgü_yapsam_yer_misin?
Günlük-_Kopya_Kadınlar
Günlük-_300
Günlük_–_Seni_seviyorum_Google
Günlük_–_Kaşık_Düşmanı_Merkel
Günlük_–_Son_Lavaşçı
Günlük-_Bilişim_Şehidleri_Ölümsüzdür!
Günlük-_Kuduz_Veliler_Teyakkuzda
Kullan_at_bu_hayatı
Kafana_göre_oyna
Namlunun_ucu_ile_memenin_ucu_arasındaki_7_fark
Nasuh_Mahruki_ile_Depremsiz_Geceler
Kahraman_Piyano
Leonardo_da_Şimdi
Yılanların_Öcü_The_Walking_Dead
Nereye_Didim?
1+1_Evlen_benimle_(mutfak_ayrı)
İçkisi,_kumarı,_şiiri_yoktur.
Canan_Karatay_ile_yağlı_kilolu_geceler
Yazmayı_Yazmak
Benim_adım_IŞİDci_Kerim
Düşmezdi_aramıza_bu_kül_yağmuru
Sen_sapta_bekle,_geliyorum_ben
Didim’de_Gerçek_bir_alevi_Derneği_kuruyoruz
Semaha_duran_hırsız_Aleviler
Gooolf
Edı_bese_lo_Mafya
Renge_dönen_gölgeler
Bir_kız_sevdim_adı_Mehmet
Doçenti_doğrayan_profesör
Soma_geçti_göbek_atalım
Çeşmenin_Başına_Bir_Güzel_İnse
E-ticaret_nedir?
Didim\'de_İlluminati\'nin_Ayak_Sesleri
Nerden_biline
Kalite_Domates
Megalodonlar
Nowadays_Vahşilik
Bilişim_Dünyası_İş_Olanakları
Facebook_Devlet_Olur_mu_Olur
İçimizdeki_Şam_Şeytanı_Hacı
Nerdeee_O_Koca_Memeli_Teyzeler!
Havadan_Nem_Gibi_Kapılan_Notlar
Aşk_Ve_Balata-i_Katre
Kısa_Değinişler
Ezana_Uluyan_Köpekler
Tekmili_Birden_Yürüyüş_Notları
İstidatım
Terminal_Kuşları
Çocuklara_Ne_Vermeli?
İçimizdeki_Yazar-kasa
Şekercioğullarından_Zuckerberg
Kara_Şeytan
KQ
Sun_Tzu\'nun_Savaş_SanatıMetamfetamin ele geçirildi

Didim Balıkçılar ve Manavlar Çarşısı Tamamlanmak Üzere

Turizm geliri %11,4 azaldı

Başkan Atabay Vatandaşlara Maske Dağıttı

Balkondan Kaçtılar

Uyuşturucu Madde Bulundurmaktan Yakalandılar

Suç Makinesi Yakalandı

Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri İle İlgili Duyuru


Baskan_Atabay_Vatandaslara_Maske_Dagitti
Başkan Atabay Vatandaşlara Maske Dağıttı..

11_Milyon_Fidan_Dikiliyor
11 Milyon Fidan Dikiliyor..

Didim_Belediyesi_Kacak_Yapilara_Izin_Vermedi
Didim Belediyesi Kaçak Yapılara İzin Vermedi..

Girisimlerde_Bilisim_Teknolojileri_Kullanimi_Artti
Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanımı Arttı..


sinyaller-com

twitter_didimhaber

didimpazar

_Emlak_3-1_Didim


Hamza_Saykan_Resim_Sergisi
Hamza Saykan Resim Sergisi..

Turizm_geliri__%11,4_azaldi_
Turizm geliri %11,4 azaldı ..

Tibbi_ve_Aromatik_yaglar_raflarda_yerini_aldi
Tıbbi ve Aromatik yağlar raflarda yerini aldı..