Ümit_SÖNMEZÜmit_SÖNMEZ
01-08-2014
Sen sapta bekle, geliyorum ben

Kompleks düşünme yapısı oluştu galiba... Geçenlerde bir bilim teknik dergisini okuyordum. Yaklaşık 100 yıl önce bir tıpçı beyinde bir sap buluyor. Beynin ön-frontal filan dedikleri bölgesinin iki alt bölgesi arasında bir sap. 100 yıl boyunca tıp-beyin araştırmaları sahasında o kadar ilerleme olmasına rağmen o sap orada öyle sap gibi duruyor. Bunun diğer bölgelerden farkı var. Öncelikle; sinirlerin birbirine değdiği yerleri biraz daha farklı. Beynin diğer bölgelerindeki sinaps noktalarına rağmen daha hızlı. Anladığım kadarıyla bir ön CPU gibi çalışan bir sap bu. Deneyimler, anılar, başka tür bilgiler.. işte bunların hepsinin pratik bir özetimsi yapısının olduğu kısım bu sap. Yani, yine anladığım kadarıyla, sosyal olma becerilerimizin de pratik kullanım kılavuzları burada.

Beynin ilginç özellikleri var.. Bir yandan bir yanı öğren öğren diye dellenirken öte yandan başka bir yanı tembellik kodlarıyla da dolu. Tabii bu özellikler doğuştan mı vardır, sonradan mı edinilir.. tam bilemiyorum. Fakat sonuçta yukarda bahsettiğim bölge-sap var.

Çok uzman değilim bu konularda..ama yine de bir şeyin doğru olduğuna inanıyorum: insan, kendi beynini biçimlendirebilir: çalışma şeklini organize edebilir. Hiçbir şeyi önemsemez hale de getirebilir…

Beyin araştırmalarında başka meslek guruplarından insanlarla da çalışılabilir. Öykü yazarlarının düşüncelerinin olduğu bir kitap okurken bir yazarın şu şekilde bir düşüncesine denk geldim. Yazar diyordu ki: siz kendinizi bir öykü yazmaya kurduğunuz zaman… yani bir nesne size bir öykünün ipuçlarını verdiği zaman ve siz beyninizi nasıl bir öykü yazmaya başlasam acaba  zorlamaya başladığınızda, beyin artık kurulur ve o öyküyü yazma düşüncesini ileriki bir zamanda unuttuğunuzu sansanız bile geri planda beyin o öykü için çalışır.

Bunu söyleyen yazar beyin cerrahı, psikolog  filan değil fakat çok önemli bir şeyi bir çeşit kendini-gözlem ile bulabiliyor. Bunları söylemekle şunu da demek istiyorum: Beyin araştırmaları konusunda teknik-biyomedikal tabanlı araştırmalar kadar doğal akışında deneyimlerin daha ağırlıklı olarak incelenmesi gerek. Yazarları incelemek mesela. Zor gibi gözüküyor ama belki yapılabilir.

İnsanların duyarsızlaşması konusu birinci paragrafla alakalı bana göre. Hızlı değişimler… çok hızlılar… beyin diyor ki bu ne trafik!. Frontal bölgeler ve sonrasında ön CPU/ sap ve tabii sonrası da var. İşte bu sonrası en çok enerjiyi harcayan süreç. Beyin galiba fazla enerji harcamamak için diyor ki: zaten şu sap denen ön CPU var, zaten baya bir deneyim(?) var, öyleyse şöyle göz ucuyla seçeyim dışarıdan gelenleri. Ve böylece, esaslı muhakemelerin yapılabileceği beynin iç bölgeleri birazcık devreden çıkmış gibi oluyor…

Bazı zamanlar işte, bu devreden çıkma-çıkarma işini beyne öğretmek gerekebilir. Bunu bilinçli şekilde yapmalı kimi zaman. Çünkü gerçekten çok çok büyük bir veri akışı var beyne doğru.

Özgürlük bağlamında da bakabiliriz meseleye. Yani mesela beyninin içine sokamadığın, ki bu özdeşleşmek anlamına geliyor, bir şeye, muhakeme edemediğin bir şeye ne kadar sahip olabilirsin. Muhakeme ettiğini sana sandıran şey beyninin derinlikleri mi yoksa sadece,demin bahsettiğim sap-ön CPU mu. Otomatik bir işlemcidir o yani. Özgürlük, göreceli düşünsel belli nesnelere sahip olmadır. Çoğu zaman, karmaşık dünyada neye sahip olma gereksinimimiz olduğunu karıştırsak da, bir şey-lere sahip olmaktır özgürlük. Bildiğin, muhakeme edebildiğin şeylere. Muhakeme edilebilir şey ise değişken-gelişken şeydir. “Değişken” kelimesi bazen insanı huylandırıyor ama “gelişken” kelimesi daha aklı başında duruyor.

Global dünya, kültür algılarını da değiştirdi;bunu, kültürleri birbirleriyle rastlaştırarak yapıyor. Akli ilimleri az gelişmiş sahalarda, var olan, eski öğelere vurgu yapıp bir değişkenlik –ki bu yanılsamalı bir özgürlük kavramıdır- bir haz dünyası oluşturuyor. Sıkışan insan, başka kültürleri tanıyan; gezen, gören… bir yandan da var olan iç dünyasına tehdit olarak gördüğü için bu renkliliği bir yere sığınma ihtiyacı hissediyor. Kültürler,alt kültürler global sermaye için kolay satılabilir meta haline de kolayca geliyor çünkü insanın buna “ihtiyacı” var. “Sen busun. ESKİDEN beri. Öyleyse al eline silahı. Silahların fiyatı…tanesi şu…” Bizim sahalarımızda, din ve kültür sıkı bir birliktelik içinde olduğu için, sığınma ihtiyacı kendini haliyle dinde veya benzer yapılarda tatminde buluyor. Sap’ı tatmin.

Evren genişliyor mu? Bu genişleyen bizim beynimiz olmasın? Bir kap, alabildiği madde oranınca büyük değil midir? Bu derinliklere kendimizi neden bırakmayalım, hazır bu derinliğin sahibi iken.

Piyasalarda mutlu olma üzerine çok kitap var. Veya, daha genişçe baktığımızda meseleye, böyle bir piyasa var. Daha başında meselenin çok eksiklik var. Mutluluk, formu sürekli değişen veya kendinizde bulduğunuz ve gerçekleştirebildiğiniz şeylerle göbekten bağlı. Fakat eskilerden gelen de bir tuzak var: kime göre mutluluk tanımı? Veya, sap’ta tanımlı mutluluk tanımı mı? Bu, bir hastanede değişik hastalıklardan yatmakta olan binlerce hastaya, “elimde bir ilaç var, her şey deva” iddiasına benziyor. Bunu söyleyen kişi, ola ki kendinde denemiştir bahsettiği ilacı, iyi etmiştir kendini, herkesi de iyi edeceğini iddia ediyordur.

Böyle böyle değişik açılardan bakılabilir saplara maplara. Atalar bu işi çok önceden çözmüş olmasın. Sap gibi kalmak diye bir deyim var. Gerçi bu deyim o kadar eski değil sanırım. Ama söyleten de bir şey vardır atalardan kalan.

Sen_sapta_bekle,_geliyorum_ben   
DİĞER YAZILARI

Didim'de_13_Yabancı_Uyruklu_Şahıs_Yakalandı
Didim'in_Sahte_Solcuları
İçimizdeki_Bilgisayar-_Teknik_Nükte_Teşebbüsleri
Didim;_Haberin_olsun,_dedim
Chip'in_mi_var_derdin_var
Şeyler
Liman_Yolu_Kargaları
Yurttaşlık_Dersleri-_CIA_ajanını_nasıl_ısırdım?
Hüzünlü_Kediler_Zamanı
Ne_diyor_bu_müptezel?
Radulus_nedir,_canım?
Tecavüz_günlükleri_–_Doktor_Anonymous
Tecavüz_Günlükleri-_Modeller
Tecavüz_Günlükleri_–_Didim\'de_toplu-tatlı_temaşalar
Tecavüz_Günlükleri_–_Telaşa_mahal_yok
Kısa_kısa_–_4_buçuk_G_Hava_civa
Kısa_kısa_-_Akıllı_akıl_hastası
Duma_duma_dum!_Ben_bir_yalan_uydurdum._Bodrum.
Kısa_Kısa_–_Ne_yaparsan_yap_çiş_ile_yap
Kısa_kısa_–_Kötü_Çocuk
Korkunç_Gerçekler_–_Neredesin_ASKİ_m?
Korkunç_Gerçekler_–_40_ı_çıkarmak
Korkunç_Gerçekler_–_Şikayetvar
Bir_harfim_var,_kölelik_pahasına
Rosetta\'nın_Zonguldak_çıkarması
Günlük_–_Üç_Şehitler
Günlük_–_Çinliler_bunu_da_yaptı
Günlük_-Reklam_yapsam_yer_misin?
Günlük_–_Bonzai
Günlük_–_Obama\\\'yı_TİT\\\'lemek,_CIA\\\'ya_kitlemek
Günlük_Gerçeküstücülük_bağlamında_İspiyonizm
Günlük_-_Kurban\\\'da_timsaha_girelim
Makul_bir_yazı
Pırıltı_Akasya_Çağlayan_İçin_Yardım_Kampanyası
Günlük_Kung_Fu_yapsam_yer_misin?
Günlük-_Görgü_yapsam_yer_misin?
Günlük-_Kopya_Kadınlar
Günlük-_300
Günlük_–_Seni_seviyorum_Google
Günlük_–_Kaşık_Düşmanı_Merkel
Günlük_–_Son_Lavaşçı
Günlük-_Bilişim_Şehidleri_Ölümsüzdür!
Günlük-_Kuduz_Veliler_Teyakkuzda
Kullan_at_bu_hayatı
Kafana_göre_oyna
Namlunun_ucu_ile_memenin_ucu_arasındaki_7_fark
Nasuh_Mahruki_ile_Depremsiz_Geceler
Kahraman_Piyano
Leonardo_da_Şimdi
Yılanların_Öcü_The_Walking_Dead
Nereye_Didim?
1+1_Evlen_benimle_(mutfak_ayrı)
İçkisi,_kumarı,_şiiri_yoktur.
Canan_Karatay_ile_yağlı_kilolu_geceler
Yazmayı_Yazmak
Benim_adım_IŞİDci_Kerim
Düşmezdi_aramıza_bu_kül_yağmuru
Sen_sapta_bekle,_geliyorum_ben
Didim’de_Gerçek_bir_alevi_Derneği_kuruyoruz
Semaha_duran_hırsız_Aleviler
Gooolf
Edı_bese_lo_Mafya
Renge_dönen_gölgeler
Bir_kız_sevdim_adı_Mehmet
Doçenti_doğrayan_profesör
Soma_geçti_göbek_atalım
Çeşmenin_Başına_Bir_Güzel_İnse
E-ticaret_nedir?
Didim\'de_İlluminati\'nin_Ayak_Sesleri
Nerden_biline
Kalite_Domates
Megalodonlar
Nowadays_Vahşilik
Bilişim_Dünyası_İş_Olanakları
Facebook_Devlet_Olur_mu_Olur
İçimizdeki_Şam_Şeytanı_Hacı
Nerdeee_O_Koca_Memeli_Teyzeler!
Havadan_Nem_Gibi_Kapılan_Notlar
Aşk_Ve_Balata-i_Katre
Kısa_Değinişler
Ezana_Uluyan_Köpekler
Tekmili_Birden_Yürüyüş_Notları
İstidatım
Terminal_Kuşları
Çocuklara_Ne_Vermeli?
İçimizdeki_Yazar-kasa
Şekercioğullarından_Zuckerberg
Kara_Şeytan
KQ
Sun_Tzu\'nun_Savaş_Sanatı


Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri İle İlgili Duyuru

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)

Büyükşehir'den Coronavirüse termal kameralı önlem

Eflatun Satranç Turnuvası

Didim'de Arananlar Yakalandı

Çalıntı Tekne Motoru Yakalandı

Havuz Suyu Operatörlüğü Kursu

Kurtuluş Caddesi Didim'in Yeni Yüzü Olacak


Yeni_Koronavirus_Hastaligi_(COVID-19)
Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)..

11_Milyon_Fidan_Dikiliyor
11 Milyon Fidan Dikiliyor..

Yabancilara_gayrimenkul_satisi
Yabancılara gayrimenkul satışı..

Girisimlerde_Bilisim_Teknolojileri_Kullanimi_Artti
Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanımı Arttı..


sinyaller-com

twitter_didimhaber
didimpazar

_Emlak_3-1_Didim
My_Eden_Didim


Hamza_Saykan_Resim_Sergisi
Hamza Saykan Resim Sergisi..

Insaat_maliyetleri_yillik_%10,76_artti
İnşaat maliyetleri yıllık %10,76 arttı..

Tibbi_ve_Aromatik_yaglar_raflarda_yerini_aldi
Tıbbi ve Aromatik yağlar raflarda yerini aldı..