Ogrenciler_TUBITAK_4006_Bilim_Fuari'nda_projelerini_sergiledi-didimhaber.net
14-05-2015

Öğrenciler TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda projelerini sergiledi

Öğrenciler_TÜBİTAK_4006_Bilim_Fuarı'nda_projelerini_sergiledi

Aydın'da TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi. Efeler ilçesindeki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki fuarda, öğrencilerin yaklaşık 100 projesi yer aldı. TÜBİTAK’ın destekleriyle fuarı düzenlediklerini belirten Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sami Yavuz, “Öğrencilerimizin öğretmenleri nezaretinde hazırladıkları birbirinden farklı projelerle bilim fuarımızı gerçekleştiriyoruz. Projelerimiz, yaklaşık iki üç aylık bir çalışmanın ürünleri. Bilim fuarındaki amacımız, öğretmenlerimizde ve öğrencilerimizde proje algısı oluşturmak.” şeklinde konuştu.
Bilim fuarına 100 proje
Fuarda özellikle yenilenebilir enerji konulu projeler dikkat çekti. Güneş enerjisiyle su depolarını kontrol, güneş ve rüzgardan elektrik üretimi ve aydınlama sistemlerinde kullanılması, evde kullanılan elektronik cihazları cep telefonuyla kumanda etme de bunlar arasındaydı. Dikkat çekici bir başka sorumluluk projesi olan "Mouse-ter" ise ellerini kullanamayan engellilerin bilgisayar ve telefon kullanmasına olanak sağlıyor. Ayrıca Motorlu Araçlar Teknolojisi Alan Şefi Tuncay Beyazgül ve öğrencilerinin altı ayda hazırladığı "Diriliş" projesi de büyük beğeni topladı. Yaklaşık 40 yaşındaki hurda bir arabayı tamir edip yeni teknolojiler ekleyerek çalışır duruma getirdiklerini anlatan Beyazgül, “Aracımız bize bağış yoluyla geldi. Bize geldiğinde hurda ve çalışamaz bir durumdaydı. Biz öğrencilerimizle projenin bu duruma geleceğini biliyorduk. Bu projeye bütün öğrencilerimizi katarak, bu işin okulumuzda yapılabileceğini göstermek istedik. Ayrıca aracımızda suyun damıtılması ve hidrojenin elde edilmesi sonucunda kullandığımız sistemle ekstra olarak yüzde 30 yakıt tasarrufu sağlamış bulunuyoruz. Aracımızda ayrıca kumanda üzerinden çalıştırma ve durdurma sistemleri bulunmakta.” dedi.

Açılışını Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özmen’in yaptığı TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

   


Kuşadası'nda Okullarda Denetimler Devam Ediyor

Parla Solar’ı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Ziyaret E

Uyuşturucu İle Mücadele Sürüyor

Tapuda Yakalandılar

Azılı Hırsızlar Yakalandı

Kurs Kayıtları Başlıyor

Hayvan Dostu Didim

Kooperatif Ziyareti


Covid-19_Tedbirleri_Kapsaminda_Denetimler_Devam_Ediyor
Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler Devam Ediyor..

Kooperatif_Ziyareti
Kooperatif Ziyareti..

2020_Agustos_ayinda_170_bin_408_konut_satildi
2020 Ağustos ayında 170 bin 408 konut satıldı..

Elektronik_Urunler_Ilanlar
Elektronik Ürünler İlanlar..


sinyaller-com

twitter_didimhaber
didimpazar

didim_nargileci
_Emlak_3-1_Didim


Hamza_Saykan_Resim_Sergisi
Hamza Saykan Resim Sergisi..

Turizm_geliri__%11,4_azaldi_
Turizm geliri %11,4 azaldı ..

Parla_Solar’i_Sanayi_ve_Teknoloji_Bakani_Mustafa_Varank_Ziyaret_Etti
Parla Solar’ı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Ziya..